Bitcoin Fiyatı İçin Sıradaki Nedir? İşte 6 Analist Yorumu!

Bitcoin fiyatı Fidelity’nin yakında spot Bitcoin ETF’si için başvuruda bulunmaya hazırlandığı haberleriyle Salı günü yükselişe tanık oldu. İvme, BlackRock’ın 15 Haziran’daki ETF hamlesinden bu yana sürüyor. Analistler, sıradaki fiyat seviyeleri için teknik hareketlere dikkat çekiyor.

Jim Wyckoff, Bitcoin fiyatı için son yükselişi ETF haberlerine bağladı

Kitco kıdemli teknik analisti Wyckoff’a göre, BTC için devam eden olumlu gelişmeler, Temmuz ayı Bitcoin vadeli işlem fiyatlarının Salı gününün erken saatlerinde yükselmesine neden oldu. Wyckoff, teknik görünümü, “Günlük grafikte dik bir fiyat yükselişi mevcut olduğundan, boğaların genel olarak kısa vadeli teknik avantajı var. Günlük grafikte de artık bir yükseliş flama formasyonu oluşuyor” diye özetledi.

Fineqia’ta araştırma analisti Matteo Greco, “BTC, son beş gün içinde 30.000 dolar civarında işlem gördü. Cuma günkü işlem seansında yılın bugüne kadarki en yüksek fiyatı olan yaklaşık 31.500 dolara ulaştı. Daha önemlisi, Şubat 2022’den bu yana ilk kez yıllık fiyat metriğinde pozitif delta gösteriyor” diyor.

Greco, bu gelişmenin tek başına “ayı piyasasının bitip bitmediğini ve yeni bir yükseliş trendinin başında olup olmadığımızı bize söylemediğini” belitti. Ancak “makroekonomik düzeydeki iyi haberlerin ve BTC’nin kurumlar tarafından benimsenmesine ilişkin haberlerin birleşiminin” olduğunu söyledi.

Matteo Greco, madenci ve yatırımcıların eğilimine dikkat çekti

Greco ayrıca, son zamanlarda %51,5’e ulaşan artan Bitcoin dominansına da göz attı. Bunun şimdilik BTC’nin piyasadaki yükseliş trendine öncülük ettiğini söyledi. “Veriler, 2023’teki düşük işlem hacmiyle birleştiğinde, son birkaç aydır daha az spekülatif ortam eğilimini doğruluyor. Yatırımcılar, portföylerini daha büyük bir BTC riskine doğru yeniden dengeliyor. Anı zamanda portföylerinin volatilite ve riskini azalttı” diye ekledi.

Greco ayrıca, Bitcoin madencilik zorluğuna da değindi. Bu noktada şunları kaydetti:

Ekim 2022’den bu yana madencilik zorluğunun artması ve zorlu piyasa koşulları, BTC’nin madencilik fiyatının BTC piyasa fiyatından daha yüksek olmasına neden oldu. Bunun yapma eğilimi, madencileri madencilik tesislerini çalışır durumda tutmak için çıkardıkları BTC’nin çoğunu satmaya zorlamak. Ancak, şu anda ilk kez BTC madenciliği maliyetlerine kıyasla bir BTC fiyatı primi görüyoruz. Bu eğilim devam ederse, madencilerin BTC satış baskısını azaltabilir ve potansiyel olarak mevcut yükseliş eğiliminin devam etmesine yol açabilir.

Justin Bennett, Bitcoin boğalarını potansiyel bir düzeltme konusunda uyarıyor

Popüler kripto analisti, Bitcoin düzeltmesinin yaklaşmakta olduğunu söyledi. Bennett, BTC’nin 15 Haziran’dan bu yana “etkileyici” bir ralli başlattığını belirtti. BTC iki haftadan kısa bir süre içinde yaklaşık %25 değer kazandı.

Ancak Bennett, kripto kralının kazanımlarının bir kısmından vazgeçebileceğini söylüyor. Analizlerinde, BTC long pozisyonlarını temizlemek için 28.000 dolarlık alana bir geri çekilme olası görünüyor. 27.000-28.000  dolar bölgesi, BTC’nin Temmuz ayında nerede eğilim göstereceğini belirleyecek” diye yazdı.

Analiste göre, Bitcoin 31.000 dolardaki direncini kırmayı başarırsa, kısa vadeli aşağı yönlü görüşü geçersiz olacak. Analizlerine göre:

Alternatif olarak, 31.000 doların üzerinde sürekli bir kırılma, boğaların kontrolü elinde tuttuğunu ve 32.500 doları açığa çıkardığını gösterir.

Bitcoin fiyatı, 35.000 doları hedefleyen ikinci koşu için hazır

Kripto analiz firması Matrixport’a göre BTC, genel olarak Temmuz ayında daha iyi performans gösterme eğiliminde. Rapora göre, Bitcoin’in son on yıldaki performansı, her Temmuz ayında ortalama %11’in üzerinde etkileyici bir artış gösteriyor. Böylece son on Temmuz ayının yedisinde olumlu getiriler sağlıyor.

Çalışma ayrıca, önceki üç yılın Temmuz ayında sırasıyla yaklaşık %27, %20 ve %24’lük artışlarla önemli getiriler sağladığını ortaya koydu. Araştırma başkanı Markus Thielen raporda, “Yaz, bitcoin için bir konsolidasyon dönemi olma eğilimindedir. Bu esnada, güçlü bir Temmuz’u vasat bir Ağustos ve Eylül’de bir satış gelir” dedi.

https://twitter.com/CoinDesk/status/1673949899560288256

Matrixport raporu, Bitcoin fiyatının 35.000 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, 40.000 doları aşan aşırı boğa öncesinde 30.000 dolara geri çekilme konusunda uyarıyor. Firma, Bitcoin fiyatının 2023 yılı sonuna kadar 45.000 dolar değerinde olacağını tahmin ediyor.

Raoul Pal, kripto paraların üstün performans gösteren piyasa olacağını tahmin etti

Eski Goldman Sachs yöneticisi, yeni bir yazıda, kripto para birimlerinin Üstel Çağ hisse senetleri ve teknoloji şirketi hisse senetleri olarak adlandırdığı şeylerden bile daha iyi performans göstereceğini söyledi.

Makro gurusu, kripto piyasasının geleneksel piyasa göre daha büyük dalgalanmalar kaydettiğini gösteriyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, kısa süre önce satın alma çağrısı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir