Çin’le tansiyonu azaltma hamlesi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washinton-Pekin hattında ilişkilerin gergin seyrettiği bir dönemde Çin’e uçtu. Beş yıl sonra Çin’e giden ilk ABD Dışişleri Bakanı olan Blinken’ın ziyareti aslında şubat ayı için planlanmış ancak o dönem “casus balon” krizi üzerine iptal edilmişti. ABD hava sahasına giren balon, F-22 savaş uçaklarınca düşürülürken, Pekin hükümeti bunun “sivil amaçlı meteoroloji aracı” olduğunu savunmuştu. Bu hadise iki ülke arasını daha da açarken ABD Başkanı Joe Biden önceki gün, “Aracın nerede olduğunu ve ne taşıdığını bildiklerini sanmıyorum” açıklamasıyla geçmişi unutturmaya çalıştı.

İLETİŞİM VURGUSU

Blinken dün, mevkidaşı Çin Gang ve ülkenin en kıdemli diplomatı Vang Yi ile görüştü. ABD Dışişleri, Blinken’ın “samimi, somut ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini” açıkladı. Blinken’ın iki ülke arasında gerilimi düşürmek için iletişim hatlarını açık tutmanın önemini vurguladığı belirtilirken, iki bakanın bir sonraki görüşmeyi Washington’da gerçekleştirmek üzere anlaştığı belirtildi. ABD’li bakanın bugün de Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmesi bekleniyor. 

TAYVAN KRİZİ

İki ülke arasındaki birincil kriz başlığı TAYVAN da dünkü görüşmede gündeme geldi. Çin devlet televizyonu CCTV’ye göre Çin Gang, Blinken’a, “Tayvan sorununun, Çin-ABD ilişkilerindeki en önemli konu ve en önemli tehlike olduğunu” söyledi. Şi Cinping açıkça “günün birinde Tayvan’ın Çin’e katılacağını” söylerken, Biden da birden fazla kez “işgal durumunda adayı Amerikan askerinin savunacağını” söylemişti.

BIDEN-Şİ GÖRÜŞMESİ

Birçok alanda anlaşmazlığa düşen dünyanın en büyük iki ekonomisi çatışmadan kaçınmak için iletişimi geliştirmenin yollarını arıyor. Blinken’ın temasları sürerken Biden da “ilerleyen aylarda Şi ile görüşebilmeyi umduğunu” söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir