Çocuklarınıza Örnek Olarak Gösterebileceğiniz Türklerde Bugün: Doktor Hakan Oruçkaptan

Çocuklarınıza örnek olarak gösterebileceğiniz Türkler serisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde nispeten daha az bilinen ama uluslararası üne sahip kişileri içeriğimize konu etmeyi planlıyoruz. Bu konuda sizlerin de önerileri olursa bekleriz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konukları ise: Hakan Oruçkaptan

1959 senesinde Kocaeli’de dünyaya gelen Oruçkaptan, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlar. 1995 yılında ise nöroşirüji dalında uzmanlığını alır.

90’lı yılların ortasından itibaren mikronöroşirüji alanında doktorasını tamamlayan Oruçkaptan, aynı yıllar ve 2000’lerin başında akademik kariyerini devam ettirerek profesörlüğe yükselir.

Oruçkaptan’ın doktora tezi için tıklayınız.

Bu arada Oruçkaptan 1999-2002 arasında 12 ay süreyle ABD, Texas’taki Methodist Hastanesi’nde, 2 ay süreyle de Hollanda ve Fransa’da çalışır. Her ne kadar bu ülkelerde kalması için teklif alsa da o “Türkiye’ye hizmet vermek” amacıyla yurda döner.

Git gide ismi “Efsane Cerrah”a çıkan Oruçkaptan, İsveç’te yaşayan bir Türk’ün “tik” olarak bildiğimiz Tourette sendromunu iyileştirir ve yine aynı ülkede bir belgesele konu olur.

Uzun süre lösemiyle boğuşan ve bu hastalığı yenen doktor, meslektaşlarına da şöyle seslenir: “Deneyimle değerlendirirsek, bir cerrahın en tepede olduğu dönem, 55-60 yaşlarıdır. Sonra aşağı doğru iniş başlar. Önemli olan nerede bırakacağını bilmek…”

Kendisini Melo’nun doktoru olarak da tanıdığımız Oruçkaptan, kariyeri boyunca 300’den fazla ameliyat gerçekleştirir ve her ameliyatı -zorluklarından ötürü- muharebe olarak tanımlar.

2017’de ise arkasında muhteşem bir kariyer bırakarak, akciğer kanseri sebebiyle hayata veda eder Hakan Oruçkaptan. Arkadaşlarına göre “pozitif” olan doktorun babası Ünal Bey’e göre ise oğlu kendilerini üzmemek adına hastalığından bahsetmez.

Ne mutlu ki bize, kendisi bu ülkede doğmuş ve Türkiye’deki doktorlara örnek olmuş. Yarın görüşmek üzere dostlar!

Kendisini dinlemek isterseniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir