Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tüm Türkiye’ye çağrı: Bu ülkede beyaz toroslara yer yok!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır Temel Atma Töreni’nde son dakika açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Yasin Börü’yü şehit eden PKK ve siyasi uzantısı HDP ile ilgili  “Bunların derdi Kürt, mürt falan değil. Bunlar katil, bunlar terörist.” dedi.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

‘BU ŞEHİRDE PEYGAMBER YOLDAŞLARININ İZİ SÜRÜLÜYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu şehrin her taşında tarihin ve medeniyetin kalbi atıyor. Peygamber yoldaşlarının izi sürülüyor. Dicle’nin ve Fırat’ın coşkusu, bereketi, asaleti bu şehrin her karış toprağında kendini belli ediyor. Şu anda karşımdaki muhteşem  topluluk aynen bunu haykırıyor. Bereketli hilalin sembolü bu şehir, kardeşliğin, barışın, birlikte yaşamının timsali olarak hep başı dik durmuştur. Birlik ve beraberliğinin ahdini yüreğine yazan bu şehri her şeyiyle seviyoruz. Bu sevgiyle Diyarbakır’ın tüm ilçelerini, mahallelerini, sokaklarını ayrı ayrı selamlıyorum. Diyarbakır’ın büyük şairi Ahmet Arif ne diyor:

Diyarbakır 40 yıldır ekmeğine taş koyanlara birliğini ve beraberliğini muhafaza etmenin mücadelesini veriyor. Geçmişte bu şehre yapılan zulümler oldu mu? Elbette oldu. Eski Diyarbakır Cezaevi bunun şahidi değil mi? İşine, aşına, özgürlüğüne göz dikmeye kalkanların zulmü daha vicdansız daha ahlaksızdır.” şeklinde konuştu.

‘BUNLARIN DERDİ KÜRT DEĞİL, BUNLAR KATİL, BUNLAR TERÖRİST’

Şehit edilen Yasin Börü ile ilgili konuşan Erdoğan, “Kardeşlerim, Kürt kardeşlerimi sokağa dökerek 51 yavrumuzu Diyarbakır’da öldürmediler mi? Şimdi bu Selo nerede? Yasin Börü yavrumuzu bunlar şehit etmediler mi? Ya bu yavrularımızın üzerinden arabalarla geçerek bunları şehit etmediler mi? Bunların derdi Kürt, mürt falan değil. Bunlar katil, bunlar terörist. Bu teröristlere 14 Mayıs’ta gerekli dersi vermeye var mıyız? Öyleyse durmak yok yola devam! Evlatlarının hasretiyle yanan Diyarbakır annelerine bile tahammül edemeyenlerin insanlıkla ilgisi yoktur. Esasen bunların derdi hiçbir zaman Diyarbakır olmadı. Bunların söyledikleri o süslü cümlelerin gerisindeki gerçek kimlikleri, parasını verenin Türkiye’ye karşı kullandığı birer katiller ordusu olduklarıdır. Kollarına kim girerse kendi topraklarına silah doğrultanlara başka ne denir? Eğer öyle olmasa çözüm sürecinde uzattığımız eli ısırmazlardı. Derdi Kürt kardeşlerimizin hakkı olanın yapacağı iş, silahı bırakıp ortak geleceğimizdeki yerini almaktır. Ama öyle yapmadılar. Bunların siyasi parti kisvesi altında çalışan uzantıları da aynıdır. Bu milletin değerlerine düşmanlık yapanların Diyarbakır’a hizmet gibi bir derdi olabilir mi?Ama öyle yapmadılar. Bunlara verilen görev emperyalizmin uşaklığını yapmaktır. Sizlerin oyuyla bu millete düşmanlık yapan, ideolojik sapkınlıkları meclise gönderenlerin Diyarbakır’a hizmet gibi bir çabası olabilir mi? Kardeşlerim, Kandil’den ne diyorlar? Kandil’den Bay Bay Kemal’i destekleyeceklermiş. Oradan talimat veriyorlar. Benim Kürt kardeşlerimi de böyle kandıracaklarını sanıyorlar.” dedi.

‘BEYAZ TOROSLARIN, ELİ KANLI CANİLERİN DOLAŞTIĞI BİR TÜRKİYE FOTOĞRAFINA ASLA YER YOKTUR’

Tüm Türkiye’ye çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beyaz torosların, eli kanlı canilerin dolaştığı bir Türkiye fotoğrafına asla yer yoktur. Olmayacaktır. Namluyla sivil siyaseti kabul etmediysek, PKK’sından FETÖ’suna terör örgütlerinin siyasetinin yönlendirdiği bir Türkiye’yi kabul etmeyeceğiz. Bölücü örgütün milleti canından bezdirdiği bir Türkiye’ye de razı olmayacağız. Biz müreffeh özgür ve güvenli bir Türkiye istiyoruz. 20 yıl önce Diyarbakır neydi, hamd olsun bugün bu Diyarbakır ne. inancından, dilinden ,kültüründen, kılık kıyafetinden dolayı horlanamaz, ötekileştirilemez. Bu Türkiye, vatandaşlarının güvenliğiyle, hak ve özgürlüklerini aynı anda sağlayabilen bir Türkiye’dir. İşte bu istikamette durmak yok yola devam diyerek bugünlere geldik. Ne darbecilerin silahlarına, ne terör örgütlerinin alçakça saldırına boyun eğdik. Rabbimize olan güvenimiz ve milletimizden aldığımız destekle alnımız ak çıktık. Şimdi yeni bir dönemin, yeni bir asrın izindeyiz. Cumhuriyetimizin ilk asrını günahıyla sevabıyla geride bırakıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve atılım sayesinde bu dönemin eksiklerini önemli ölçüde telafi ettik. Artık Türkiye Yüzyılı’nı başlatıyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı Diyarbakır’la beraber inşa edeceğiz. Gözyaşlarını beraber sileceğiz. Ülkemizin refahına göz dikenleri beraber püskürteceğiz. Hakka ve hakikate yönelerek 14 Mayıs’ta yeni bir milli irade destanını beraber yazacağız. Gelin 14 Mayıs’ta ‘Yeter, sözde kararda milletindir’ diyerek yeni bir şahlanışa el uzatalım. Bu çağrım Diyarbakır’la birlikte 85 milyonun tamamınadır. Bu çağrım kendisinin ve evladının geleceği için endişe duyan herkesedir. Şimdi öyle bir ses verin: Diyarbakır 14 Mayıs’ta ortak geleceğimize sahip çıkıyor muyuz? Diyarbakır 14 MAyıs’ta 21 yıllık kazanımlarımızı daha da ileri taşıyor muyuz? Diyarbakır 14 Mayıs’ta Türkiye Yüzyılı’nın inşaası için bismillah diyor muyuz? Türkiye Yüzyılı için hep birlikte yola devam diyor muyuz?” diyerek sözlerini noktaladı.

BAŞKAN ERDOĞAN SELAHADDİN EYYUBİ CAMİİ’NİN AÇILIŞINI DA GERÇEKLEŞTİRDİ

Diyarbakır’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Selahaddin Eyyubi Camii’nin açılış töreni yapıldı.

6 yıl önce temeli atılan, aynı anda 25 bin kişinin ibadet edebileceği Selahaddin Eyyubi Cami ve Külliyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle açıldı. 

43 bin 500 metrekare kapalı alanı bulunan cami, 700 kişilik bir konferans salonunu, 1500 metrekarelik fuaye ve sergi salonunu, 500 araçlık bir otoparkı da bünyesinde barındırıyor.

Külliyede, 2 bin 400 metrekarelik bir kafeterya, kütüphane ve gençlik merkezi, yüzölçümü 4 bin metrekareyi bulan ofis ve eğitim alanları da bulunuyor.

Yapımı 6 yılda tamamlanan Selahaddin Eyyubi Camii’nin nüfusu 1 milyon 800 bini aşan Diyarbakır’ın önemli bir ihtiyacını karşılaması hedefleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir