Dikkat: Kapsamlı Kripto Para Yasası Bu Tarihte Oylanacak!

ABD Finansal Hizmetler Komitesi, kripto para sektörü için net bir düzenleyici çerçeve oluşturmak amacıyla önümüzdeki haftalarda kapsamlı bir kripto varlık tasarısını oylamaya hazırlanıyor. Bu hamle, dijital varlık piyasası yapısı ve stablecoinlerin düzenlenmesi için netlik sağlamaya odaklanan yakın tarihli bir komite oturumunun ardından geldi. İşte detaylar…

Kripto para yasası için 4 Temmuz belirlendi

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nden Cumhuriyetçi Başkan Patrick McHenry, milletvekilleri 4 Temmuz tatilinden döndükten sonra dijital varlık tasarısı üzerinde bir komite oylaması yapmayı planlıyor. McHenry, “4 Temmuz tatilinden döndüğümüzde bu komitenin bu mevzuatın bir şeklini işaretlemesini amaçlıyorum” dedi. Salı günü düzenlenen bir tartışma sırasında, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin hem Demokratları hem de Cumhuriyetçileri, kripto varlık piyasası yapısına ve ödeme stablecoinlerinin düzenlenmesine açıklık getirmeyi amaçlayan iki yasa tasarısı üzerinde görüştü. Bu tasarılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para birimi endüstrisini düzenlemeye yönelik ilk adımları temsil ediyor.

Daha önce Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, kripto varlık ekosistemi ve kripto endüstrisinin gözetimi ile ilgili netlik sağlamak için tasarlanan ABD Meclisi yasaları belirlenmişti. Tasarının temel amacı, kripto endüstrisinin ayrı alanlarında hem Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) hem de Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) düzenleyici yargı yetkisi vermektir.

SEC’in düzenleyici yaklaşımı merakla beklenmekte

Birçok kripto firması, SEC’in çoğu kripto varlığının menkul kıymet olarak sınıflandırılması gerektiğini savunan düzenleyici uygulama yaklaşımı nedeniyle ABD Kongresi’nden düzenleyici netlik aramakta. SEC’in önerdiği düzenlemeler, kripto borsaları ve firmalar kayıt gerekliliklerini anlamak ve bunlara uymak için mücadele ederken, sektörde kafa karışıklığına neden oldu. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, SEC ve Başkanı Gary Gensler tarafından benimsenen hatalı yaklaşımı kabul ediyor. Demokrat Sıralama Üyesi Maxine Waters, kripto borsalarının geçici kayıt almasına izin verilmesinin istemeden kötü aktörlere olanak sağlayabileceği yönündeki endişelerini dile getirdi. Senatörler Sherrod Brown ve Elizabeth Warren kripto varlıkları konusunda şüpheci bir duruş sergiliyor.

Dahası, SEC’in son eylemleri kripto endüstrisi içinde şüpheleri artırdı. FTX’in çöküşünün ardından SEC’in kripto para birimleri ve borsalara yönelik yaklaşımı, yatırımcılar için önemli mali kayıplara yol açtı. Kripto topluluğundaki pek çok kişi, SEC’in Binance ve Coinbase gibi büyük platformlara karşı açtığı davaların, yatırımcıları korumaktan ziyade, öncelikle sektör üzerindeki yargı yetkisini ileri sürmeyi amaçladığına inanmakta.

Bu durum ışığında, bir ABD Bölge Mahkemesi yargıcı, varlıkların dondurulmasının yatırımcılar üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini kabul ederek, Binance.US ve SEC’e bir uzlaşma anlaşması için çalışmalarını emretti. Kapsamlı dijital varlık tasarısı için yapılacak oylama ile ABD Meclisi, kripto para birimi endüstrisine çok ihtiyaç duyulan düzenleyici netliği sağlamayı amaçlıyor. Bu adımın, yatırımcıları gelişen kripto varlık ortamıyla ilişkili potansiyel risklerden korurken, yenilikçiliği ve sorumlu büyümeyi teşvik etmesi beklenmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir