Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya… Peki neden bu kadar mutlular? Mutlu olmak için hayatlarından çıkardıkları 3 şey ne?

Mutluluk biraz göreceli bir kavram olsa da genel bir tanımı da yapılabiliyor. Buna göre dünyanın en mutlu ülkeleri araştırması da belli aralıklarla yapılıyor. Peki Finlandiya bu kadar mutsuzluk arasında nasıl oluyor da mutlu olabiliyor. Finlandiyalı uzmanlar da bu konunun çok araştırıldığını düşünmüş olacak ki ülkelerinin neden mutlu olduğuyla ilgili formüller hazırlamışlar.

Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu insanları İskandinav ülkelerinde yaşıyor, Finlandiya ise bunların arasında çoğunlukla ilk sırada bulunuyor. Mutluluk için nelerin yapılması ya da nelerin yapılmaması gerektiğinin bilinmesi gerekiyor. Peki Finliler mutlu olmak için neler yapıyor?

Neden mutlular?

Kendilerini başkalarıyla kıyaslamıyorlar

Finli bir şairin, ‘Kell onni on, se onnen kätkeköön’ dizelerinden ilham alan Finlandiya yurttaşları, şiirin tamamında söylendiği gibi “Mutluluğunuzu kıyaslamayın veya bununla övünmeyin.” sözüyle hareket ediyorlar.

Maddiyat konusunda da gizlenmeyi tercih eden Finliler, mutluluğun gizlenmesi gerektiğine inanıyorlar. Örneğin Finlandiya’nın en zengin insanlarının metroyu kullandığı ifade ediliyor. Pahalı arabalarla işe gidip gelmek onlara göre değil. Finlandiya’nın en başarılı ve mutlu insanları toplumun arasında dolaşanlar.

Mutluluğa odaklanın ve başarılarınızla övünmek için daha az gayret gösterin. Mutlu olmak istiyorsanız kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın.

Doğaya kendilerini bırakıyorlar

2021’de yapılan bir ankete göre, Finlilerin yüzde 87’si doğanın iç huzur, enerji ve rahatlama sağlamasını önemsiyor. Dört haftalık yaz tatillerinde Finliler, lüks otellerde kalmak yerine genellikle doğayla iç içe olmayı tercih ediyorlar.

Finlandiya yurttaşları, parklarda dolaşmayı seviyorlar. Doğada zaman geçirmenin ve yeşillikler arasında dolaşmanın kendilerini rahatlatan etkisini hissetmek tam da onlara göre.

Güvenmeyi biliyorlar

Araştırmalar, bir ülkede güven düzeyi ne kadar yüksekse o kadar çok mutluluk olduğunu belirtiyor. 2022’de yapılan kayıp cüzdan deneyine göre, dünya çapında 16 şehirde 192 cüzdan düşürülerek vatandaşların dürüstlüğü test edildi. Helsinki’de 12 cüzdandan 11’i sahibine iade edildi.

Güven ve dürüstlük mutluluğu getiriyor. Finliler birbirlerine güvenmeyi biliyor. Çocuklar okula kendileri gidip geliyor, sokakta rahatça oynayabiliyor. Yüksek bir güven, mutlu bir toplumun kapılarını aralıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*