Sen misin zam isteyen! AKP’li başkandan işçilere zulüm

Belediye-İş Sendikası ile AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi’nde masaya oturdu. AKP’li Belediye işçisine ilk altı ay için 12 bin 700 TL, ikinci altı ay için 13 bin 400 TL + 112 günlük ikramiye ödemeyi teklif etti. Ancak sendika bu teklifi düşük bularak reddetti.

 

AKP’li Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek

YÜKSEK HAKEM KURULU İŞÇİYE YÜZDE 80 ZAM KARARI ALDI4

Bunun üzerine olay arabulucuya intikal etti. Belediye bu görüşmelerde ise, teklif ettiği ücreti yüzde 5 daha düşürünce anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine anlaşmazlık Yüksek Hakem Kurulu’na taşındı.

Yüksek Hakem Kurulu işçinin işçiyi mutlu eden bir karar vererek belediyenin teklifinden yüzde 80 daha fazla artışı uygun gördü ve işçilere ilk 6 ay için 21 bin 750 TL, ikinci 6 ay için ise 25 bin 12 TL maaş ödenmesine karar verdi.

KARARI BEĞENMEDİ, İŞÇİLERİ SÜRGÜN ETTİ

Bu kararı beğenmeyen AKP’li Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, 22 işçinin görev yerini değiştirerek, erkekleri otoparklara, kadınlar ise park bahçelere gönderdi

“BELEDİYE İŞÇİLERE MOBBİNG UYGULUYOR”

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, belediyenin siyasi gücü arkasına alarak çalışanlara zulmettiğini söyledi. Mısırlıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

-Afyonkarahisar Belediyesi, siyasi iktidarın gücüne dayanarak çalışanlarına zulmediyor. Hakkı olan zammı vermediği çalışana hakkını aradığı için ceza veriyor.

-Bu sindirme politikasına boyun eğmeyen işçiler yasal yollarla haklarını ararken, Afyonkarahisar Belediyesi ahlaki ve etik kuralların dışına çıkarak işçilere mobbing uyguluyor.

-Yasal olarak hak ettikleri maaş ilk 6 ay 25 bin, ikinci 6 ay 29 bin TL olan işçileri 15 bin TL maaşa zorluyor. Bu haksızlığa boyun eğmeyip yasal yollarla haklarını arayan işçileri ise görev yerlerini değiştirerek cezalandırıyor.”

“KUL HAKKI YİYORSUNUZ”

“Her fırsatta dinden imandan bahseden bu zihniyet, kendini dev aynasında görüyor” diyen Mısırlıoğlu, “Yüksek Hakem Kurulu’na işçilerin yaptığı başvuru haklı bulununca Sayın Zeybek bunu hazmedememiş olacak ki işçilerin görev yerlerini değiştirip onları adeta sürgüne yolluyor. Buradan Sayın Zeybek’e sesleniyorum; kul hakkı yiyorsunuz, kendinizi dev aynasında görmekten vazgeçin! İşçiye hakkı olanı verin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir