Senegal, yurt dışındaki konsoloslukları geçici olarak kapatacak

Senegal hükümeti, bazı şehirlerde düzenlenen saldırılar sonrası yurt dışındaki konsoloslukları geçici olarak kapatma kararı aldığını duyurdu.

Senegal Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı şehirlerde konsolosluklara yönelik saldırı düzenlenmesi sonrası tüm konsoloslukların geçici olarak kapatıldığı bilgisi paylaşıldı. Konsolosluklara saldıran kişilerin Senegal’de muhalif lider ve Cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko‘nun destekçileri olduğu tahmin ediliyor.

Milano, Paris ve New York gibi şehirlerde Senegal konsolosluklarına yönelik saldırılar nedeniyle hasar meydana gelmişti.

Muhalif lider 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı

Senegal’de muhalif lider ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko, 1 Haziran’da başkent Dakar’da görülen duruşmada tecavüz suçlamasından aklanmış, gençleri suça teşvik ettiği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kararı protesto eden Sonko destekçileri gösterilere başlamış ve çıkan olaylarda 16 kişi hayatını kaybetmişti.

Sonko, hakkındaki suçlamaları reddederek davanın siyasi amaçlı olduğunu savunurken, partisi PASTEF, mahkemenin verdiği kararın siyasi bir komplonun parçası olduğunu belirterek parti destekçilerini “tüm faaliyetleri durdurmaya ve sokaklara çıkmaya” çağırmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir