Siz de bu hareketleri yapıyor musunuz? Zekanızla ilgili bilmediğiniz bir şey olabilir. Neden bu şekilde düşünüyorsunuz?

Yüksek IQ nasıl anlaşılır?

Yüksek IQ’ya sahip insanların sahip olduğu 4 ortak özellik vardır. Zekaları karakterlerini şekillendiren bu insanların ortak özellikleri ise oldukça şaşırtıcı gelebilir. Çünkü pek çok insanda bu davranışlar görülür. Peki zeka seviyesi yüksek olanlarda hangi özelliklerle daha sık karşılaşılır?

Yalnız kalmak onlar için bulunmaz bir nimet!

Siz de tek takılmayı seviyorsanız çevresinden destek bulamayan ve düşünmeyi seven bir yüksek zekalı birey olabilirsiniz. Kendinizle baş başa kalmak, diğer insanların aksine sizi mutlu eder. Kendilerini keşfetmek, olayları analiz etmek, problemlere kafa yormak ve organizasyon faaliyetlerini yürütmek için yalnız kalmayı denerler. Rahatsız edilmek onları huzursuz eder.

Anlatmayı değil, dinlemeyi severler

Düşüncelere dalmak, bu kişiler için hava ve su kadar gereklidir. Bu yüzden de anlatmayı değil, dinlemeyi tercih ederler. Yüksek zekalı bir arkadaşınız varsa problemlerinize çözüm bulmak için uğraşacaktır.

En akıllıca stratejiyi geliştirmek için tüm detaylara hakim olmak isterler. Bu yüzden çok iyi dinler ve her detayı gözden geçirirler. Kendilerine de eleştirel gözlerle bakarlar. Eleştirileri kabul etmek için açık bir zihinleri vardır.

İnatçı değillerdir

İnat gibi vakit kaybettiren durumlar, yüksek zekalı insanlara göre değildir. Zihinsel konulara odaklıdırlar. Duygusal değil mantıksal hareket ederler. Bu yüzden de inat gibi durumlarla zamanlarını boşa harcamak istemezler.

Kötü yönleri düşünmekten geri durmazlar

Beyinlerinin işleyişi ve düşünce tarzlarıyla diğer insanlardan ayrılan yüksek zekalılar, bir olayın en kötüsünü düşünmekten geri durmazlar. Ancak bu durum karamsarlık olarak algılanmamalıdır. En doğru kararı vermek için her yönden düşünmek istemeleri bu davranışa sebep olur.

Her türlü zihinsel aktivite ile ilgilenen yüksek IQ sahibi insanlar, olaylarla ilgili en kötü senaryoları düşünerek başlarına geleceklere karşı hazırlıklı olmayı ve savunma mekanizması geliştirmeyi amaçlarlar.

Afetler, salgınlar ve başka tehlikeler karşısında insanlar her konuda en kötü ihtimali düşünerek tedbir aldıkları ve canlarını korudukları için yüksek IQ seviyesindeki insanlarda bu davranışların görülmesi de doğaldır. Karamsarlık gibi algılansa da zeki insanlar, doğru anlaşılmalıdır.

Çok zeki olmanın bir dezavantajı da depresyona sürüklenme riskidir. Zeki insanların kendilerini zaman zaman rahatlatması ve pozitif düşünmeye alışmaları önemli bir olgudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*