Suudi Arabistan ile Fas Dışişleri Bakanları, Arap ülkelerinin ortak çalışmalarını görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile Arap ülkeleri arasındaki ortak çalışmaları ve ikili ilişkileri değerlendirdi.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’ya göre, Bin Ferhan, Burita’yı telefonla aradı.

Görüşmede, ikili ilişkiler ve bunların geliştirilmesi, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ile bu amaçla yürütülen çalışmalar ele alındı.

Taraflar ayrıca, Arap ülkelerinde istikrar ve kalkınmayı güçlendirecek ortak çalışmaların desteklenmesini görüştü.

Söz konusu telefon görüşmesi, Arap Dışişleri Bakanlarının, istişare toplantısı düzenlemek için Suudi Arabistan’ın batısındaki Cidde kentine gelmeye başlamasıyla eş zamanlı gerçekleşti.

Söz konusu toplantının gündemine ilişkin bilgi paylaşılmasa da Katar 11 Nisan’da, Körfez ve Arap ülkelerinin Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Suriye konusunu görüşmek üzere cuma günü toplanacağını duyurmuştu.

Arap Birliği, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Esed rejiminin Birliğe üyeliğini askıya almıştı.

Arap ülkeleri Suriye’de Esed rejimi ile normalleşme yolunda ilerliyor

Yaklaşık 12 yıl aranın ardından Suriye’deki Beşşar Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal el-Mıkdad, 12 Nisan’da Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek, Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile görüşmüştü.

İkili, konsolosluk hizmetleri ve uçuşların yeniden başlatılmasına yönelik adımlar da dahil olmak üzere birçok konuyu görüşmüştü. Görüşmelerde ayrıca Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden dahil edilme çalışmaları olmuştu.

Mıkdad’ın ziyareti, Suriye’de ayaklanmaların başladığı 2011’den bu yana Esed rejiminin Dışişleri Bakanlığı tarafından Suudi Arabistan’a gerçekleşen ilk ziyaret olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir