The Washington Post: Putin, Wagner ayaklanmasının ilk saatlerinde felç olmuş gibiydi

T24 Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen ay meydana gelen Wagner paralı asker grubu ayaklanması sırasında “felç olmuş gibi davrandığı” ve “karar vermekte zorlandığı” ifade edildi.

The Washington Post’a konuşan kaynaklar, Putin’in Wagner’in Moskova’ya yürümeye başladığı 24 Haziran gününün büyük bölümünde emir vermediğini ifade ettiler. 

Gazeteye göre Putin, istihbarat birimleri tarafından ayaklanma olasılığı hakkında 2 veya 3 gün önceden bilgilendirilmesine rağmen olayın meydana geldiği gün harekete geçmekte zorlandı. 

The Washington Post’a konuşan bir Avrupa güvenlik yetkilisi, “Putin’in ayaklanmayı bastırmak ve organizatörleri tutuklamak için yeterince zamanı vardı” dedi. 

Yetkili, “Ayaklanma başladığında ise her kademe felç oldu. Dehşet içindeydiler ve kafaları karışıktı. Uzun süre ne tepki vereceklerini bilemediler” diye konuştu. 

Gazeteye konuşan Avrupalı güvenlik yetkililerine göre üst düzey Rus güvenlik yetkililerinin büyük bölümü, Wagner’ın ordu yönetimini değiştirme hedefini destekliyordu. 

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, haberle ilgili The Washington Post’a yaptığı açıklamada, istihbaratın “saçmalık” olduğunu söyledi ve “yorum yapan kişilerin konudan bir haber olduğunu” iddia etti.

Rusya’da 24 saatten kısa süren darbe girişimi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde aktif rol oynayan Wagner paralı asker grubu ile Rus ordu komutanları arasındaki çekişme, 23 Haziran Cuma akşamı kaynama noktasına ulaşmıştı. Wagner lideri Prigojin, Rus ordusunun mevkilerini vurup savaşçılarını öldürdüğünü iddia ederek, “Rusya’yı kanunsuzluktan temizleyeceklerini” söylemişti. Prigojin, Moskova’ya yürümeye başlamış, bu kapsamda Wagner, Ukrayna sınırı yakınlarında bulunan Rostov’u da ele geçirmişti. 

Kriz, cumartesi ilerleyen saatlerde Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun Prigojin’le yaptığı görüşmenin ardından çözülmüştü. Wagner, üslerine geri dönmüş, Prigojin’in Belarus’ta yaşaması kararlaştırılmıştı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir