Tüketiciye müjde… Bozulan aleti nerede tamir ettireceğim kabusu sona eriyor! Garanti koşulları değişiyor…

Avrupa Birliği yakın zamanda milyonlarca insanın hayatını ve binlerce teknoloji şirketini etkileyecek bir karara imza atmaya hazırlanıyor. AB üyesi ülkelerde teknolojik ürünlerin garanti koşulları değişecek. Mevcut durumda 5 yıla kadar olan temin ve tamir süresi 10+ yıla çıkacak.

Shiftdelete.net’in haberine göre AB’de teknolojik ürünler için uygulanmak istenen yeni garanti koşulları, üreticilerin satın alınma tarihinden itibaren ürünleri 10 yıl boyunca tamir etmeleri şartını getiriyor. Bu ayrıca garanti süresi altındaki cihazların veya parçalarının değiştirilmesi yerine tamir edilmesi gerektiği anlamına geliyor. Dolayısıyla hatalı cihazların üreteceği atığı en düşük seviyeye indirecek.

Yeni uygulamanın ana odağı donanım/parça üreticilerinin garanti süresi dolmuş olsa bile müşteriler talep ettiği sürece 10 yıl içerisinde tamir hakkı sunmak zorunda kalması. Burada sadece ev aletlerinden değil, aynı zamanda telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere diğer tüketici elektroniği ve otomobil gibi diğer ürünlerden de bahsediyoruz.

Avrupa Birliği mevzuatı ile uyum sağlama amacıyla gözetilen çalışmalarda, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da çeşitli değişiklikler yapılmış ve AB mevzuatlarına uyum sağlanmıştı. Dolayısıyla onarım hakkı teklifi konusunda AB’nin kararı Türkiye’yi de bağlayıcı olacak.

Tıpkı ABD gibi şimdi de Avrupa Birliği, gelişen teknolojide rekabetçi bir konumda olabilmek için çip üretimi yasası geliştiriyor.

İlgili tasarı ayrıca ürünlerini tamir ettirmek isteyen tüketicilerin işini kolaylaştıracak bir “tamir buluşma platformu” çağrısında bulunuyor. Ancak, Right to Repair (yasanın adı) koalisyonu, yeni direktifin evrensel tamir hakkı talep etmesi gerektiğini söylediği için bu yeni teklifi eksik kalmış, kaçırılmış bir fırsat olarak görüyor.

Yeni tasarıyla ilgili en büyük endişe, tamir maliyeti hakkında hiçbir şey söylemiyor oluşu. Bu da yedek parça ve tamir maliyetlerinde fiyat spekülasyonu görebileceğimiz ve buna bağlı olarak bir ürünü tamir etmek yerine yenisini almanın daha ucuz olabileceği anlamına geliyor.

Bu senaryoda cihaz tamamen hurdaya ayrılacağı için tasarının bir anlamı kalmıyor. Fakat zaman içerisinde ilgili tasarı detaylandıkça bu tip konular şekillenecek ve bütün ülkelerin imza atmak isteyeceği bir teklif ortaya çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir