Yarımadada gerilim büyüyor: Rusya Savunma Bakanı Kuzey Kore’yi ziyaret edecek

T24 Dış Haberler

Kuzey Kore devlet medyası KCNA, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu liderliğindeki bir heyetin bu hafta içinde, Zafer Günü’nün 70. yıldönümü kutlamaları için ülkeye geleceğini duyurdu.

ABD’nin, toprakları yakınlarındaki keşif faaliyetlerine cevap olarak temmuz ayı ortalarında Kuzey Kore ilk kıtalararası balistik füze denemesini gerçekleştirmişti. İlerleyen günlerde bir ABD denizaltısının Güney Kore’ye gitmesi ve Kuzey’in tekrar füze denemeleriyle karşılık vermesiyle bölgede gerilimi yükseltici adımlar atılmış oldu.

TIKLAYIN | Kuzey Kore, üç ay sonra ilk defa kıtalararası balistik füze fırlattı

TIKLAYIN | ABD Güney Kore’ye nükleer denizaltı gönderdi, Kuzey Kore füze denemeleriyle karşılık verdi

24 Temmuz tarihli bir basın brifinginde ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın Japon ve Güney Kore’li mevkidaşlarıyla ortak bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği duyuruldu. Görüşmede ABD-Güney Kore-Japonya üçlü ortaklığını geliştirmek ve bölgesel ve küresel işbirliğini güçlendirmek için çabaların konuşulduğu, bakan yardımcılarının Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve Kuzey Kore’nin devam eden provokasyonları karşısında üçlü işbirliğinin sürdürülmesi yönündeki kararlılıklarını yineledikleri belirtildi. Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki hak iddialarına da değinen açıklamada, statükonun güç veya zorlama yoluyla değiştirilmesine yönelik her türlü tek taraflı girişme şiddetle karşı olunduğu ifade edildi.

Bu gelişmeleri takiben bugün Kuzey Kore devlet medyası, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun ziyaretini duyurdu. Kore yarımadasının saat diliminin Greenwich Ortalama Saati’ne göre dokuz saat ileride bulunduğu göz önüne alındığında, açıklamanın son 17 saat içinde herhangi bir aralıkta yapılmış olabileceği düşünülüyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Güney Kore sınırından Kuzey Kore’ye koşarak geçen bir ABD askerinin hangi amaçla karşıya geçtiği belirsizliğini koruyor. Sınırı geçtikten sonra gözaltına alındığı tahmin edilen Travis King adındaki askerle ilgili olarak yetkili makamlardan henüz bir açıklama yapılmadı. Al Jazeera’nın haberinde, Birleşmiş Milletler’in Kore Silahsızlanma Anlaşması’yla ilgilenen birimi, askerin durumu hakkında Kuzey Kore ile görüşmeye başladığı pazartesi günü bildirildi.

TIKLAYIN | Güney Kore’den Kuzey Kore’ye izinsiz geçen kişi ABD askeri çıktı; hangi amaçla gittiği bilinmiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir